Dlaczego warto pić czarną herbatę ?

Czarna herbata nie tylko idealnie smakuje, ale również ma pozytywne działanie na nasz organizm.

Ale może najpierw, wróćmy do początków herbaty…

Herbata jest to nic innego jak po prostu napar przyrządzany z liści i pąków grupy roślin, nazywanych zwykle tą samą nazwą.

liście czarnej herbaty odmiana- Assam Bukhial

kamelia( Camellia)

. Nazwą “herbata” określa się napary z różnych ziół, oraz suszu owocowego, dlatego w użyciu są określenia : lipowa, miętowa, rumiankowa itp…

Herbata czarna otrzymywana jest w wyniku czterech procesów: więdnięcia, skręcania, fermentacji, suszenia.

Dzieli się ją na kilka kategorii:

  • Pekoe, Orange Pekoe, Flowery Orange Pekoe- są to różne rodzaje małych liści z górnej części krzewu, według miłośników herbaty, to one umożliwiają zaparzenie najlepszego naparu.
  • Broken Pekoe, Broken Orange Pekoe- są to również małe liście z górnych części krzewu, natomiast są to liście, które są mechanicznie łamane podczas produkcji.
  • Souchong – duże liście herbaciane, zbierane są z reguły z dolnej części krzewu.
  • pył herbaciany- jest to najgorszy rodzaj tzw.”surowca”. Używany jest do produkcji herbaty ekspresowej( czyli jak można się domyśleć herbaty w torebkach).

Najbardziej popularne gatunki czarnej herbaty :

assam, yunnan, darjeeling, ceylon.

Herbata czarna Assam Bukhial

Herbata Czarna gatunku Assam Bukhial, a dokładnie słowo Bukhial. Jest to zdecydowanie najlepsza plantacja położona w malowniczej indyjskiej prowincji Assam, dlatego też pochodząca z niej herbata, to niekwestionowana królowa wśród czarnych herbat. Charakteryzuje się mocnym oraz aromatycznym smakiem.

Jedna filiżanka Assam Bukhial delikatnie pobudza i orzeźwia, stanowiąc doskonałą propozycję nie tylko do śniadania.

Jak zaparzać tą herbatę

1 czubata łyżeczka na filiżankę, czas parzenia : od 3-5 minut w temperaturze 90-100 stopni.

I teraz do sedna – jakie herbata ma pozytywne działanie ?

Właściwości herbaty są wykorzystywane głównie w medycynie oraz kosmetologii. Działanie pobudzające herbata zawdzięcza teinie( kofeina). Ma ona również działanie moczopędne, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym zapobiega chorobom układu krążenia. Ułatwia oddychanie oraz akcję serca zapobiegając także chorobom serca. Zapobiega również parodontozy oraz powstawaniu ognisk miażdżycy. Niektóre jej badania wykazały jej działania przeciwnowotworowe. W 2017 roku badacze z Uniwersytetu Browna oraz Kalifornijskiego odkryli że codzienne picie gorącej herbaty zmniejsza ryzyko zachorowania na jaskrę. U osób badanych, którzy pili codziennie gorącą herbatę, ryzyko zachorowania na jaskrę było 0 74% mniejsze niż u pozostałych, z tym że taka herbata musi zawierać kofeinę.

Czasami proste rozwiązania które mamy pod “nosem ” najtrudniej nam dostrzec, a większość z nas pije herbaty ( różnego rodzaju) nawet nie wiedząc o jej właściwościach. Nie wiem jak wy ale czarna herbata zagościła u mnie w kuchni już na stałe nie tylko ze względu na jej właściwości ale przede wszystkim na smak.

Be the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *